Penzion Karst v Blansku karst head

Památky v Blansku a okolí


Město Blansko naleznete v Jihomoravském kraji, konkrétně v jeho severní části. Toto okresní město se nachází v údolí řeky Svitavy a má velmi výhodnou polohu, jelikož leží pouhých dvacet kilometrů od města Brna. Blansko, jakožto osada, bylo založeno již ve dvanáctém století a od té doby byla vybudována na jeho území celá řada historických památek.

Jednou z nejvýznamnějších památek města Blanska je zajisté renesanční zámek. Ten byl postaven na počátku sedmnáctého století a prošel mnoha rekonstrukcemi. Například zámecká věž s hodinami byla přistavěna až na konci sedmnáctého století. V současné době se v budově tohoto krásného zámku nachází blanenské muzeum. Okolí této památky je dotvořeno rozlehlým parkem s rybníkem.

Další zajímavou památkou nacházející se na území tohoto města je dřevěný kostelík z roku 1601. Pochází však z Podkarpatské Rusi a do Blanska byl převezen až roku 1936. Tato stavba je výjimečná v tom, že se jedná o jediný kostel postavený v takzvané rusínské gotice na našem území. V současné době je kostelík určen pro věřící husitské a evangelické církve. V Blansku se ještě nachází barokní kostel sv. Martina či radnice z roku 1885.

Poblíž města Blanska se nachází technická památka Klamova huť. Jedná se o jednu z posledních dochovalých železárenských hutí z devatenáctého století. Byla založena roku 1855 a za dobu své existence se tu kromě huti nacházela například slévárna nebo stanice vodních turbín.

Pěkným výletem může být procházka na zříceninu gotického hradu – Nový hrad. Ta se nachází poblíž města Olomučany. Součástí zříceniny je například mučírna a zbrojnice s odpovídajícími exponáty. Dále se poblíž města Blanska nachází například pozdně barokní zámek Rájec nad Svitavou. Zajímavými jsou kupříkladu noční prohlídky zámku nebo koncerty klasické hudby, které se konají ve Slavnostní síni. Poslední, poněkud odlišnou památku, která se nachází poblíž města Blanska a která stojí za zmínku, je větrný mlýn holandského typu v obci Rudici. V současné době se tu nachází muzeum.

Pension KARST - jedinečný penzion Blansko nabízející levné ubytování Blansko